CTP Borular
 TEKNİK BİLGİ DÖKÜMANLARI
  CTP Boru  Döşeme Klavuzu - ingilizce Görüntüle

  Boru Kimyasal Dayanım Taboları - ingilizce Görüntüle

  Boru Hatları Testi - ingilizce Görüntüle

  
CTP Boru ve bağlantı parçalarının çap aralığı 300 mm - 2400 mm .CTP Boru ve Bağlantı Parçaları yeraltı ve yerüstü borulama sistemlerinde pis su, deniz suyu, içme suyu, agresif kimyasalların taşınmasında güvenli olarak kullanılmaktadır. Boru ve bağlantı parçaları basınçlı ve basınçsız hatlarda kullanılırlar. CTP Boruları esnek, filament sarımlı yapısal kompozit malzemedir.Yüksek mukavemet ve kimyasal dayanımına sahiptirler. Hafiftirler.

CTP Boru ve Bağlantı Elemanları aşağıdaki uygulama alanlarında kullanılabilir;
• İçme suyu, ana ve yan hatlar
• Basınçlı basınçsız pis su ana ve tahliye borulama sistemleri
• Atık su sistemleri borulama hatları
• Soğutma sistemleri borulama hatları
• Denizaltı borulama sistemleri
• Kimyasal tesislerin borulama hatları

Yüksek orandaki polyesterin cam elyaf ile takviye edilmesiyle borunun iç ve dış yüzeyi kimyasallara son derecede dayanıklı hale gelmektedir. Borunun orta bölgesi oldukça dayanıklı olduğundan, ihtiyaç duyulan rijitlik sağlanmakta, boru boyunca çalışma basınçlarına karşı direnç elde edilmektedir.

CTP boruları, devamlı akan cam elyaf takviye ipliklerinin otomatik makinede sarma tekniği ile üretilmektedir. Cam elyaf ve polyesterin sıkıştırılması ile boru iç ve dış cidarları oluşturulmakta ve dolgu maddesi (kum) ilave edilmektedir.

Yüksek orandaki polyesterin cam elyaf ile takviye edilmesiyle borunun iç ve dış yüzeyi kimyasallara son derecede dayanıklı hale gelmektedir. Borunun orta bölgesi oldukça dayanıklı olduğundan , ihtiyaç duyulan rijitlik sağlanmakta , boru boyunca çalışma basınçlarına karşı direnç elde edilmektedir. Boru üretiminde kullanılan malzeme ısı değişimlerinden etkilenmediğinden (thermoset malzeme) üretilen borular ısı değişimlerinden etkilenmezler. Borunun kimyasallara karşı dayanımı boru üretiminde kullanılan polyester türüne göre değişim gösterir.

 Özellikleri :
Korozyona dayanıklı, kimyasallara karşı dirençli metal olmayan malzemeden imal edilmiştir. Boruların bağlantı parçaları kimyasallara karşı dirençlidir ve manşon bağlantılar elastomerik sızdırmazlık contalıdır. Hafiftir. (Çelik borunun 1/4' ü ağırlığında , beton borunun 1/10'u kadar) Mükemmel pürüzsüz iç yüzey.
 Avantajları :

Uzun ömürlüdür. Pahalı katodik koruma gerektirmez. Pahalı olan iç ve dış kaplamaya ihtiyaç göstermez. Bakım maliyeti çok azdır.Düz olan iç yüzeyi nedeniyle sürtünme kaybı azdır. Uzun ömrü süresince bu üstünlüğü değişmez . Bağlantısı kolaydır; zamandan tasarruf sağlar. Basınç altında ve ani boşalmalarda zarar görmez. Ek parçalara ihtiyaç göstermeden düşük açıda yön değiştirmeye uygundur. Çok az ek yeri vardır, az sayıda contaya ihtiyaç gösterir. Çok hızlı montaj ve döşeme yapılabilir. Yüksek Iiazen-VVilHams katsayısı nedeniyle düşük olan hidrolik kayıpları daha az pompaj enerjisi gerektirir. Uzun dönemdeki enerji tasaruf maliyeti boru fiyatına denktir. İleri teknolojiye dayanan üstün kaliteli bir üründür.